Alacalı Kek


2008 yılının bitmesine birkaç gün kaldı. 2008 yılını kendi açımdan değerlendirdiğimde zor bir gebelik dönemi geçirdiğimden dolayı yaşadığım sağlık problemleriyle hatırlayacağım bir yıl olacak belki. 1 senede hayatımda o kadar çok şey değişmişki.. Ben bile değişmişim bir yıl önceki fotoğraflarımla şuanki görüntüm arasında çok ciddi fark var. Doğumdan kalan kilolar bu değişiklikteki en bariz faktör olsa gerek. Bir süre sonra bende diyet yapanlar kervanına katılacak biri olacağım muhtemelen.

Hayatımdaki önemli değişikliklerden bir diğeri ise iş hayatından kopmuş olmam. İlk zamanlar ben evde yapamam sıkılırım diye düşünüyordum ancak kendimi şuan insanlara faydalı olma noktasında daha da doldurarak iş hayatının eksikliğini hissetmiyorum bile. Hatta çalışma hayatı bana şuan çok ağır ve üstesinden gelinemez gibi geliyor. En zor kısmıda kızımdan uzun saatler ayrı kalmak ve birilerine emanet etmek olurdu sanırım. Artık çalışmayan ama aktif olan bir ev hanımıyım.

2008 yılının benim açımdan en güzel yanı bu yılda ANNE olmuş olmam. Dünya tatlısı bir kız çocuğuna sahip olmak. Anne olmak Allah teala'nın sevimli emanetine sahip çıkmaya çalışmak. Her ne kadar uykularım bölünse de soğuk havalarda dışarı çıkarken iki kere düşünsem de kendime yeterince zaman ayıramasam da işlerimi hep onun uyku saatlerine göre ayarlasam da hasta olduğunda içim parçalansa da bu duygu dünyadaki hiçbir duyguya denk değil bence. Rabbime bana sağlıklı bir evlat vererek bu duyguyu yaşattığı için her zaman şükrediyorum.

Evet maksadım alacalı kekin tarifini vermekti ancak konu fazlasıyla dağıldı.

Malzemeler:
2 adet yumurta
1 su bardağı şeker
Yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı ılık süt
1 paket kabartma tozu
2,5 su bardağı un

Kakaolu kısım için
2 yemek kaşığı kakao
2 yemek kaşığı süt
2 yemek kaşığı sıvı yağ

Hazırlanışı
Yumurtalar mikserde beyaz köpük haline alıncaya kadar çırpılır, şeker ilave edilerek çırpılmaya devam edilir. Ilık süt ve yağ eklenip çırpıldıktan sonra karışıma un ve kabartma tozu eklenerek bir tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Karışımın yarısı, yağlanmış ve unlanmış kalıba dökülür. Kalan yarısının içine kakao, 2 yemek kaşığı süt ve yağ eklenerek mikserle karıştırılır. Kakaolu karışım, sade karışımın orta kısımlara doğru dökülür. Bunun ardından sade karışımı, kaşık ile kakaolu karışımı örtecek şekilde kapatılır.

NOT: Kakaolu karışımın içine konulan süt ve yağ, bu kısmın çikolata kıvamında olmasını sağlıyor...

1 yorum:

 

Elmalı Turta Template by Ipietoon Cute Blog Design