Haliç'te kahvaltı ve Mısır Çarşısı

Pazar sabahı Haliç'teki ibb tesislerine kahvaltıya gittik. Zeynep Nuran biraz rahatsız olduğu için evden çıkarken biraz kararsızlık yaşadık. Balkona çıktık havayı kontrol ettik en sonunda dışarı çıkmaya karar verdik. Küçük hanım yolda uykuya daldı ve biz kahvaltımızı bitirene kadar da uyanmadı. Sabahın erken saatlerinde Haliç çok sessizdi. Ortalarda kimsecikler yoktu ve hava tertemizdi. En sevdiğim mevsim olan bahar kendini öyle güzel hissettiriyordu ki yeşil çimenler, ışıl ışıl güneş ve renk renk laleler.
Haliç' te kahvaltımızı resimdeki peynir yoğunluklu tabaktan yiyerek yaptık. Bunlara ilave olarakta paçanga böreği aldık. İbb tesislerindeki paçanga böreği gerçekten birçok yerde yapılanlardan çok daha lezzetli.
Daha sonra Eminönü'ndeki Mısır çarşısına geçtik. Baharat ve kuruyemiş türevlerinin her çeşidini en taze şekliyle burada bulmak mümkün. Bizim gibi erken saatlerde giderseniz çok daha rahat gezme imkanı bulabilirsiniz.
Ben Mısır çarşısına özellikle yeşil çay almak için gitmiştim. Ben yeşil çayı poşet çay olarak değil açık olarak alıp demlerim. Mısır çarşısından aldığım yeşil çay bütün yaprak şeklinde açılıyor demlenince, normal semt aktarlarından aldığımız çok ufalanmış şekilde oluyor. Yeşil çay haricinde karışık meyve çayı aldım birçok meyve kurutularak yapılmış bu çay, çok aromalı bir kokusu var. Karanfil ve tarçın çubuğu ilavesiyle demlediğimde çok güzel oldu.
Bunların haricinde sağlıklı atıştırmalıklar aldım ara öğünlerimiz için badem, ceviz, kuru kayısı gibi. Hamur işi ve tatlı tüketmemeye çalıştığımız için abur cubur ihtiyacımızı bunlarla gideriyoruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Elmalı Turta Template by Ipietoon Cute Blog Design