İkinci Röportaj, "Hünerli Bayanlar"la!

Blog magazinin ikinci röportajını Hünerli Bayanlar Bloğunun yazarı Müge Hüner ile yaptık. Ben, Müge Hanım'ın ne kadar samimi, içten ve mütevazi bir insan olduğunu röportajdan sonra daha iyi anlamış oldum. Sizde Müge Hanım'ı daha yakından tanımak isterseniz buyrun Röportajı okumaya..1) Bize biraz kendinizden bahsedebilirmisiniz, Hünerli Bayanlar / Müge Kimdir?

Müge HÜNER. Mayıs -1975 İstanbul doğumluyum. Annem İstanbullu, babam Balıkesir-Erdek’li. Bir erkek kardeşim var. Kasım-2006 da evlendim.
2) Blog yazarlığı dışında, nelerle meşgul olursunuz?

Aslında bu soru; işiniz, evliliğiniz ve sosyal hayatınızın dışında nelerle meşgul olursunuz ? olsaydı, yanıtım; blog yazmak olurdu :) Eşimle birlikte, bilişim sektöründe çalışıyoruz, daha doğrusu ben eşimin firmasında çalışıyorum J İşimiz ve evdeki sorumluluklarım haricinde, blogum ile ilgileniyorum. Mutfakta zaman geçirmeyi, misafir ağırlamayı, sofralar kurmayı çok seviyor ve hayatımın bu bölümünü okumak isteyen herkesle paylaşıyorum…
Bunun dışında evde ve sofrada kullanacağım ürünler için araştırma yapmayı severim. Dekorasyon dergileri okumaya bayılırım. Bir alışveriş merkezine gittiğimde, giyim mağazalarının vitrinine bile bakmadan önünden geçer, direk ev dekorasyonu mağazalarını gezerim :) Giyim alışverişini çok nadir, eşimin ısrarları ile yaparım neredeyse…
3) Blog yazma macerasına nasıl başladınız, sizi teşvik eden ne oldu?

Bu sorunun iki yanıtı var aslında :) Karar verişim sevgili Devletşah ile oldu. Bir doğum günü hazırlıkları için, değişik tarifler yada bilinen tarifleri farklı şekilde sunmak için yeni fikirler arıyordum. Karşıma Portakal Ağacı ve Devletşah çıktı. Blog nedir, anlamını bile bilmiyordum.:) Sonra Devletşah ile mailleşmeye başladık, sorduğum tüm sorulara sıkılmadan uzun uzun yanıtlar veriyordu hatta hazırladığım doğum günü sofrasını blogunda yayınlamıştı, inanılmaz mutlu oldum o gün. Benim gibi araştırma yapan başka kişilerde olabilir diye düşündüm ve kurduğum sofraları, aklıma gelen tüm sunum fikirlerini paylaşmaya karar verdim.
Bir diğer nedende anneciğimin tarifleri ile oluşmuş, meşhur kara kaplı defterimi :) internet ortamında kayıt altına almak isteyişimdir. İlerde, bir kızım olursa bende ona elektronik bir defter bırakırım diye düşünmüştüm. Hünerli Bayanlar’ın bu kadar ses getireceği aklıma bile gelmemişti o zamanlar:)
4) Bloğunuzun adını Hünerli Bayanlar olarak vermenizdeki en büyük etken nedir?

En büyük değil tek etken var :) Soyadımızın HÜNER olması. Blogum için isim düşünürken, önce; “hüner mutfakta”, “mutfaktaki hüner” vs. gibi isimler geldi aklıma. Eşimin ailesi Kilis’li. Kayınvalidem ve yengeler inanılmaz hünerlidir. Güneydoğu mutfağı zaten hep favori mutfağım olmuştur ve evlendikten sonra sürekli bu lezzetler ile iç içe olmak, harika bir duygu J Hem kendi tariflerim, hem de ailenin diğer bayanlarının da tariflerini yayınlayacağım için; blogumun adı “Hünerli Bayanlar” oldu.
5) Sanal ortamda tanışıp, gerçek yaşamınıza taşıdığınız blogcu arkadaşlarınız varmı? Varsa kimler olduğunu öğrenebilirmiyiz?

Bir hayli fazla var hem de. İlk yüz yüze görüşmemizi sevgili Devletşah ve eşi ile yapmıştık. Hala da görüşüyoruz. Onun dışında, çeşitli etkinlikler, doğum günleri, bebek partileri nedeniyle pek çok blogcu arkadaşımla tanıştım ve çoğu ile görüşmeye ya da haberleşmeye devam ediyoruz. Bir de; can arkadaş, can dost kazandım ki o benim için çok başka Yasemin mutfakta blogunun yazarı, sevgili Yaseminciğim. Onunla sanki ilkokul dan beri arkadaş gibiyiz, arkadaşlığımız dostluğa dönüştü artık. Her zaman desteğini yanımda hissettiğim biridir kendisi…
6) En çok beğendiğiniz ve sürekli takip ettiğiniz birkaç bloğu öğrenebilirmiyiz?

Boş zamanlarımda blogların çoğunu takip ediyorum. Takip listemde yaklaşık iki yüz blog var ! İçlerinde bayılarak takip ettiğim yerli ve yabancı yemek blogları, moda ve dekorasyon blogları var. Fotoğraflarına baktığımda bende hayranlık uyandıran, yazılarını okuduğumda sürekli yeni fikirler edindiğim, düzgün yazım dili olan, blogları okumayı çok seviyorum. İsim sayarsam çok uzun olur ve kimseyi de kırmak istemem o nedenle birkaç blog ismi vererek sınırlandıramayacağım.
7) Yemek yapma konusunda küçüklüğünüzden gelen bir ilginiz varmıydı, küçükken ilk yemek yapma maceranız ne olmuştu bizimle paylaşırmısınız?

Mutfağa ilgim hep vardı. Lise de iken, okul çıkışı arkadaşlarımı eve toplar, onlara kısır, fırında peynirli ekmek, hamur kızartması yapardım. Başarısız kek denemelerim de çoktu :) Şimdi yaptığım bu üç çeşit gözüme çok basit görünüyor ama bugün birbirinden kaliteli malzemeler ile yaptığım kısır, bana o günlerde içine soğanları kocaman kocaman doğradığımız kısırın tadını vermiyor…
8) Bloğunuz hergün kaç kişi tarafından ziyaret ediliyor?

Blogum normal günlerde ortalama 10.000 civarında hit alıyor. Ramazan ayında, iftar sofralarım nedeniyle sanırım, bu sayı günde 24.000 civarında oluyor. Aynı şekilde bayramlarda ve yıl başında da sayılar iki katına çıkıyor.
9) Bloğunuzda tariflerin anlatılışındaki özen haricinde, fotoğraflardaki özen de dikkatleri çekiyor. Fotoğraflarınızdaki bu kaliteyi neye borçlusunuz?

Anlatımıma çok özen gösteriyorum dediğiniz gibi. Düzgün Türkçe kullanmaya, noktalama ve imla kurallarına çok dikkat ediyorum. Yazıyı yayınlamadan önce defalarca okuyarak, kontrol ederim. Tarifi okuyan kişinin, daha önce o yemeği hiç yapmamış olduğunu varsayar ve tarifi en ince detayına kadar anlatırım.
Fotoğraflar konusunda ise çok şanslıyım diyelim :) Eşimin hobisi fotoğraf çekmek ve doğa fotoğrafları dışında, sağolsun blogum içinde fotoğraf çekiyor. Ben tarifi hazırlayıp, veriyorum sadece:)
10) Blog yazarı olmaktan dolayı katıldığınız etkinlik ve aktiviteler oluyor mu?

Hem de çok:) Eskiden blog yazarı arkadaşların özel günlerinde bir araya gelirken, kurumsal firmaların blogları keşfetmesinden sonra sürekli bu tarz etkinliklere katılır oldum. Profesyonel mutfaklarda, yeni ürünler deniyor, kurslara ve yemek yarışmalarına katılıyoruz. Davetleri mümkün olduğunca kaçırmıyorum, çünkü ortak zevkleri olan blogcu hanımların bir araya gelmesi ve bir şeyler üretmesi inanılmaz keyifli oluyor.
11) Basında ve Tv'de yemekle alakalı projeler için teklif aldığınız oldu mu?

Şubat-2008 de Yeşil Elma programına katılmıştım. Bu günlerde beni çok heyecanlandıran bir proje daha var ama, açıklanmadı henüz :) Milliyet Sanat dergisinde bloglar ile ilgili bir araştırmada da blogum yer almıştı. Onun dışında bir teklif almadım…
12) Devletşah Özcan'ın dergisi olan yemeknamede yazı yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız, Devletşah Hanımla tanışıklığınız neye dayanıyor?

Devletşah, Yemekname için hazırlıklara başladığında, bana telefon açtı ve “bir dergi çıkarıyorum, sende yazarlarındansın, haberin olsun” dedi hepsi bu…:)
Yaklaşık bir yıl keyifle yazdıktan sonra, işlerimin yoğunluğu nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım. Ama Yemeknamenin kapısı bana her zaman açık, bunu biliyorum:)
13) En çok beğendiğiniz tarifiniz ve en çok tıklanan tarifiniz? hangileri

En çok tıklanan tariflerim, profiterol ve havuçlu kek. Google şampiyonu diyorum ben onlara :) Hazırladığım, pandispanya ve krema dosyaları da çok ilgi görüyor. Bir de tabi davet sofraları…
En beğendiğim tarif nedir? Derseniz; hepsi derim. Çünkü blogumda kendi beğenmediğim bir tarifi zaten yayınlamam:)
14) Yazdığınız tariflere gelen olumlu yorumların haricinde olumsuz yorumlar da alıyormusunuz? Tepkiniz nasıl oluyor..

Tariflerime neredeyse hiç olumsuz yorum almadım desem… Üç yılda toplasanız 10 tane değildir. Tepkim ise teşekkür oluyor, beni geliştirdiğine inanırım, doğru yapılmış bir olumsuz eleştirinin.
Tarifleri blogumda yayınlamadan önce defalarca denerim, malzemeleri titizlikle ölçerim. Bu nedenle, “denedim ama malzemeleri tutmadı” tarzında yorumlarım yok denecek kadar az.
15) Bloğunuzda olan tarifler için sipariş alıyormusunuz?

Zaman zaman teklifler oluyor, bir dönem butik kurabiye de yapmıştım. Artık yapmıyorum. Bu işi hakkıyla yapan o kadar güzel bloglar varki, onları izlemeye devam ediyorum, arada kendim için yapıyor ya da gerekli olduğunda sipariş veriyorum.
16) Blog yazarlığının haricinde ileriye yönelik projeleriniz ve hedefleriniz var mı?

Bir yemek programı hazırlamak, çocukluk hayalim… Blogum bu hayalimi bir anlamda gerçekleştiriyor aslında :) Kısmet diyelim. Bir dergide sürekli yazmak, ya da bir kursta eğitmenlik yapmakta olabilir. Hatta bir yemek kitabı hazırlamak. Şimdilik sadece hayal ediyorum:)
17) Bloğunuzdaki davet sofraları kategorisinde özenle hazırlanmış birbirinden şık sofralar görüyoruz. Estetiğe ve simetriye çok önem verdiğiniz anlaşılıyor, bu hayatınızın her alanında böylemidir?

Kesinlikle öyle. Evimizde, işyerimizde estetiğe, şıklığa çok özen gösteririm. Sofra kurmak en büyük hobimdir. Ve ne yazık ki simetri sorunum var. Sohbet ederken, normalden biraz farklı duran bir perde bütün dikkatimi dağıtabilir. Ancak onu düzeltince sohbete devam edebilirim :) Sofrada da her şey simetrik olsun isterim.
18) Mutfağınızda çok sık uyguladığınız banko bir tarifiniz varmıdır? Ani gelen misafirleriniz için derin dondurucunuzda neler bulundurursunuz?

Pirinç pilavı çok yaparım. Her sofraya yakıştırırım neredeyse. Buzluğumda mutlaka közlenmiş patlıcan bulunur. Ani gelen misafire ya patlıcan salatası yada hünkar beğendi yaparım. Mümkün olduğunca, köfte, sigara böreği gibi pratik şeyler koyarım buzluğa. Ani misafir için, sıklıkla hazırladığım sofra; çorba, köfte, pilav, patlıcan salatası dır:)
19) Bu kadar güzel ve lezzetli tarifleri uygulayarak formunuzu koruyabiliyormusunuz, kilonuzla probleminiz varmı?

Kilo problemim ne yazıkki var :( Evlendikten sonra, nefis kebaplar, çiğ köfteler, içli köfteler yiyerek, o yaşa kadar zeytinyağlı yiyen bünyeme deyim yerinde ise ezber bozdurdum :) Şimdi eski halime dönebilmek için çabalıyorum ama olmuyor…
20) Son olarak sizi takip eden, yorum yazan, tariflerinizi uygulayan okurlarınıza söylemek istediğiniz birşeyler var mı?

Onlara çok ama çok teşekkür ediyorum. Gelen her yorum beni nasıl sevindiriyor, nasıl motive ediyor bilemezsiniz. Sürekli yeni tarifler denemek ve paylaşmak isteğindeyim ama okuyucularımın tariflerime çok güvenmesi ve olumsuz sonuç almamaları için aynı tarifi defalarca deniyorum. Bu da blogumu güncelleme aralıklarını uzatıyor. Bu uzun aralıklar için kendilerinin affına sığınıyorum.
Ani verilmiş bir kararla, annemin ve ailenin hünerli bayanlarının tariflerini kayıt altına almak için yazmaya başladığım blogum, okuyucularımın ilgisi ve sevgisi ile hayatımın önemli bir parçası, çocuğum gibi oldu. Her sabah, gelen yorumları ve mailleri okumak yanıt vermek ise öncelikli görevim. İyiki varsınız diyorum ve herkese kocaman sevgilerimi gönderiyorum.

14 yorum:

 1. Öncelikle tahminimde yanılmadığıma çok sevindim
  Harika bir röportaj olmuş sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Benimde çok keyif aldığım bir röportaj oldu. Sorular o kadar özenle hazırlanmış ve doğru sorulmuştuki, hiç sıkılmadan zevkle yanıtladım.
  Teklifiniz için çok teşekkür ederim.
  Umarım "Blog Magazin" sevginiz ve ilginiz ile kocaman bir projeye dönüşür.
  Hatta gazetecilik teklifleri alırsanız hiç şaşırmayın, "Müge demişti" dersiniz :)
  Gerçekten çok yeteneklisiniz bu konuda.
  Çok sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 3. Guzel bir roportaj olmus, tebrik ediyorum. Hunerlibayanlar blogunu severek takip edenlerdenim. Hollandadan sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Güzel ve farklı bir fikir blog magazin, çok da eğlenceli bir röportaj, tebrik ederim fikrinden ötürü sayın Elmalı Turta :)Ancak postun başlığında bir anlatım bozukluğu var sanırım; 'Hünerli Bayanlar Müge ile İkinci Röportaj' denince sanki Müge Hanımla 2.kez ropörtaj yapılmış gibi anlaşılıyor, İkinci Röportaj Hünerli Bayanlar Müge ile' olmalıydı başlık diye düşünüyorum:)

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 5. boncuk mutfakta28 Ekim 2009 17:50

  Büyük keyifle okudum, ağzına sağlık Mügeciğim.

  YanıtlaSil
 6. Bu sayede yeni bir blog daha keşfetmenin keyfini sürüyorum. Sevgili Müge'nin blogunu gezmeye gıdıyorum..

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. http://www.lezzetibol.com29 Ekim 2009 08:42

  Sıkılmadan oldukça keyifle okudum. Sorular çok özenle hazırlanmış ama yanıtlayan da çok özel bence:)
  Ellerinize ağzınıza sağlık
  sevgiler

  YanıtlaSil
 8. Sevgili Muge arkadasimin surekli takipcisiyim. Roportaji zevkle okudum. Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. sarı mutfak-hande30 Ekim 2009 13:59

  güzel bir röportaj olmuş severek okudum hepsini teşekkürler emeklerinize sağlık

  YanıtlaSil
 10. VOLKAN - KALDERA2 Kasım 2009 14:56

  Çok uzun zamandır ilk defa sonuna kadar hiiiç sıkılmadan okuduğum nadir Röportaj yazılarından biri,Soranın da yanıtlayanın da yüreğine sağlık...

  YanıtlaSil
 11. Birileri anlatsın17 Kasım 2009 00:49

  Bu akşam Hünerli Bayanların bloğunu keşfettim, o kadar güzel ve titizlikle hazırlanmışki hayran kaldım. Dolaşırken röportaj yazısını görünce hemen linke tıklayıp buraya geldim. Hepsini bir çırpıda okudum, zevkli bir röportaj olmuş. Seni tanımak güzeldi Hünerli Bayanlar...

  YanıtlaSil
 12. Müge Ablam harikasııınn :)harika bir roportaj olmus..pc nin ekranına yapıstımm ve hıc sıkılmadan okudum.. sorular ve cevaplar mukemmel.gercekten seni kendime örnek alıyorum ve çok beğeniyorum Müge Ablacımm :)Sümeyye Yağmur

  YanıtlaSil
 13. ..eger öyle birsey varsa, lütfen beni bilgilendirin. Google'dan taradim ama birsey bulamadim.
  Isvicreden Selamlar

  YanıtlaSil
 14. Süper olmus. Müge hanimdan Yemekle ilgili alandan hariç birde Ev Dekorasyonuyla ilgili Blog acmasini umud ediyorum..

  YanıtlaSil

 

Elmalı Turta Template by Ipietoon Cute Blog Design