Beyazevim Blog Magazin'de!

Öncelikle küçük bebeği Lina çok kısa bir süre önce dünyaya gelmiş olmasına rağmen beni kırmayıp röportaj teklifimi kabul ettiği için Sevgili Sema Hanım'a çok teşekkür ediyorum. Ve sizleri röportajla başbaşa bırakıyorum...1- Birçok takipciniz sizi kısmen tanıyor ancak yeni okurlar ve bu röportajla sizleri tanıyacak olanlar için biraz kendinizden bahseder misiniz?

- 4 ekim 1974 Akçakale doğumluyum. Gazi üniversitesi Eğitim fakültesi Fizik öğretmenliği bölümünden mezunum. Babam aslen Şanlıurfa'lı fakat çok uzun yıllar önce (35 yıl kadar) iş icabı Mersin'e yerleşmişler. 98 kasım'ından beri evliyim. Birisi 10, diğeri 7 yaşında Emir ve Yusuf Eymen adında iki oğlum, 2 aylık da Lina adında bir kızım var. Eşimin işi dolayısıyla 5 yıldır Osmaniye'de oturuyoruz.


2- Sitenize ( Beyaz Evim) ne zaman yazmaya başladınız. Ve sizi blog yazmaya teşvik eden sebep neydi, anlatabilir misiniz?

- Geçen yıl bir sünizit ameliyatı geçirmiştim. Uzun yıllar yoğun çalışan ve küçük çocukları olan birisi için bir kaç hafta evde boş kalmak, beni çok sıkınca, bilgisayar başında vakit geçirmeye başladım. Bu sırada yemek sitelerini keşfettim. Tabi ki benide büyüleyen okuyucularla kurulan bağ oldu. Site sahiplerine gelen yorumlar o kadar çok hoşuma gitti ki, ben de bu küçük şehirde büyük dünyalara açılma isteği duydum ve Beyazevim'i kurdum. Yaklaşık 1,5 yıldır devam ediyor.


3- Sitenizde yemek tariflerinin haricinde dekorasyon katagorisi de mevcut. Dekorasyon blogcuları genel itibariyle yabancı sitelerden kopyaladıkları fotoğraflarla dekorasyon fikirleri veriyorlar. Siz ise yakın çevrenizdeki arkadaşlarınızın evlerinde çektiğiniz fotoğraflarla yani onlara göre üstün bir emekle diyebiliriz, dekorasyon fikirleri veriyorsunuz. Bu fikir nasıl ortaya çıktı, ve okuyucularınızın ve evinden kesitler sunduğunuz arkadaşlarınızın bu konudaki görüşleri ne yönde acaba?

- Beyazevim'i kurarken bir evi ilgilendiren herşeyi barındırmasını amaçlamıştım. Dekorasyon da en az yemek yapmak kadar ilgimi çektiğinden dolayı sitede bulunmasını istedim. Neler koymalıyım diye düşününce, dekorasyon sitelerinde benim ilgimi en çok yaşanan evlerin çektiğini farkettim. Diğer insanlarında benim gibi düşünebileceklerinden yola çıkarak etrafımdaki arkadaşlarmın sıcacık ve kendi zevklerine göre döşenmiş evlerinden kesitler sunmak çok cazip geldi. Hepsi bizden, hepsi yaşam kokan evler..
Arkadaşlarımın görüşlerine gelince, hepsi büyük bir misafirperverlikle kapılarını okuyuculara açtılar ve dekorasyon kısmının devam etmesini istiyorlar.


4- Kendi evinizin mutfak ve yatak odası fotoğraflarını sitenizin dekorasyon katagorisinde okuyucularınızla paylaştığınızı biliyoruz. Bu fotoğrafları gördükten sonra sitenizin isminin neden Beyaz Evim olarak isimlendirildiği açıkça ortaya çıkıyor. Gerçekten bembeyaz, çok özenle ve zevli döşenmiş bir eviniz var. Ancak ben ve benim gibi birçok okurunuz evinizin salonunu merak ediyor olmalı. Rica etsem bu röportada evinizin salon fotoğrafını bizimle paylaşır mısınız?


- Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler, beğenmenize sevindim. Doğrusu salonumu yenileyeli çok olmadı, o yüzden bazı eksikleri var. Mesela henüz istediğim gibi bir halı alamadım fakat sizlerle paylaşmaktan tabi ki mutluluk duyarım.


5- Yemeklerinizin sunumunda kullandığınız tabaklar ve aksesuarların estetiği dikkatlerden kaçmıyor. Bu konuda da zevkinizi konuşturuyorsunuz, sunum malzemeleri için özel alışveriş yapar mısınız?

- Birkaç yıldır giyimden çok mutfak eşyalarına merak saldım desem yeridir. Ailemin Mersin gibi çok zevkli insanların bulunduğu bir şehirde yaşıyor olması benim için büyük şans. Birçok farklı markayı inceleyip kendi zevkinizi oluşturmanıza imkan sağlıyor. Ben de fırsat, ihtiyaç ve imkanlarım ölçüsünde alışveriş yapmaya çalışıyorum.


6- En çok sevdiğiniz ve yapmaktan hoşlandığınız yemekler nelerdir?

- En çok sevdiğim ve yaptığım şey pasta. Ayrıca misafirlerimi ağırlamakta çok işime yaradığı için özel et yemeklerini yapmaktan hoşlanıyorum.


7- Gebeliğiniz esnasında şeker rahatsızlığından dolayı bir süre diyet yapmak durumunda kaldığınızı biliyoruz. Bu durumda bile tarif eklemekten geri durmadınız. Bu konuda gösterdiğiniz kararlılığı hayatınızın genelinde gösterebiliyormusunuz?

- Göstermeye çalışıyorum. Bir işi bitirmek, başlamaktan daha fazla önem taşıyor benim için.


8- Yemek yaparken en çok işinizi kolaylaştıran ve mutfakta vazgeçemediğiniz elektronik aletiniz nedir?

- Mikser ve rondo en çok kullandığım elektronik aletler.


9- Derin dondurucunuzdan eksik etmediğiniz ve ani gelen misafirleriniz için sakladığınız yiyecekler nelerdir?

- İçli köfte, elde açılmış bir tepsi börek, mantı ve sigara böreği derin dondurucuda bulundurmaya çalıştığım çeşitler. Bunlar varsa, ani misafir ağırlamak bir zevke dönüşüyor.


10- Sitenizin günlük ziyaret sayısı hangi aralıkta seyrediyor?

- Tıklama sayısını bilemiyorum ama günlük yaklaşık 400-500 bilgisayardan ziyaret yapılıyor.


11- Blog aleminde tanışıp, gerçek hayatta görüştüğünüz arkadaşlarınız oldu mu?

- Malesef olmadı ama Hansa, Leyya, Hatice&Mer, Melda ve Fevkalade görmeden dost olduğum insanlar.


12- Yerli ve yabancı takip ettiğiniz bloglar var mı? Hangileri?

- Günlük olarak bakmaya çalıştığım yaklaşık 20 kadar site var. Bunlar da yemek ve dekorasyon üzerine.


13- İlk yemek yapmaya ne zaman başladınız, bu konuda bir maceranız var mı? İlk yaptığınız yemek neydi hatırlıyor musunuz?

- İlk yemek yapışım lise 1. ci sınıfa rastlıyor. O yaz annem yemek yapmayı öğrenmemiz için bana ve ablama deneme yaptırıyordu. Bense pilav yapmayı öğrenmek yerine dergi ve kitaplarda gördüğüm yemekleri denemek istiyordum. Kendi günümde gazeteden kestiğim bir tarifi denedim. Sanırım yayınlayanların denemeden yazdıkları bir tarifti bu. Pırasa kavruluyor üzerine patates rendelenip salçayla karıştırılıyor ve fırınlanıyordu. Bu yemeği seçişim çok ilginç çünkü o güne kadar pırasa bizim eve adımını atmış bir sebze değildi. Yemeği hazırladım.Nar gibi kızarmış patateslerle muhteşem bir görüntüsü vardı. Sofrayı özenle hazırlayıp, yorumları bekledim. Fakat bir çatal alan yüzünü ekşitip bu ne iğrenç bir şey diyordu. Ben ağladım ağlayacağım ama onlara katılmamak mümkün değil, tadı gerçekten kötü. Babam durumu farkedip 'ben beğendim' dedi ve yemeğin yaklaşık yarısını yedi. Bütün gece babamın midesini ovaladığını hatırlıyorum. Ben üzülmeyeyim diye yaptığı bu davranışı yıllar boyunca unutmadım. Bu maceradan sonra mecburen annemin tariflerini denemeye çalıştım ama gönlümde yatan yeni tarifler deneme aslanını üniverisite yıllarımda uyandırdım. Şimdilerde ise annemin yaptığı her yemeğin tarifini gözüm gibi koruyorum.


14- Sitenizle alakalı teknik yardım alıyor musunuz? Yemek yapımı veya fotoğraf çekimi ile alakalı olarak aldığınız eğitimler oldumu?

- Sitemi kurana kadar bilgisayar özürlü bir insandım. Bir türlü sevemiyordum. Site kurmaya karar verince profesyonel yardım aldım. Şimdi bilgisayarla ilgli öğrendiğim herşey beni mutlu ediyor. Yemek ve fotoğraf üzerine ise herhangi bir eğitim almadım. Bulunduğum şehirde bu tür kurslar olsaydı mutlaka almak isterdim. Güzel bir lokantanın mutfağına girip yemeklerin hazırlanış aşamalarını izlemek, iyi aşçılardan yeni şeyler öğrenmek, fotoğrafçılığın derinliklerine inmek en çok arzu ettiğim şeyler..


15- Eşiniz yada çocuklarınızın blog yazarı olmanız konusundaki düşünceleri ne yönde? Size bu konuda destek veriyorlar mı?

- Eşim ve çocuklarım bu konuda bana destek oluyorlar ve memnunlar.


16- Sadece bloğunuza eklemek için, çok da sevmediğiniz bir yemeği denediğiniz oldumu? Yeni tarifler denemeye açık bir insan mısınız?

- Evet oldu,balkabağı çorbası bunlardan biriydi. En çok sevdiğim şey yeni bir tarif denemek. Bu aralar özellikle yabancı mutfakları merak ediyorum.

17- Sizin son olarak sizi takip eden okurlarınıza söylemek istediğiniz birşey varmı?

- Okurlarımdan istediğim tek şey bana yazmaları. Hergün büyük bir heyecanla yeni bir yorum gelmiş mi diye bilgisayarımı açıyorum. Siteyi kurma amacım zaten güzel diyaloglar kurabilmekti. Lütfen beni mailsiz bırakmayın olur mu?

1 yorum:

  1. Şükran hanım bu güzel röportaj için çok teşekkürler. Sorularınız ve yaklaşımınız çok iyiydi. Başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgilerimle.

    YanıtlaSil

 

Elmalı Turta Template by Ipietoon Cute Blog Design