Japonya Notları: Türk Yemekleri ve Oya

Japonyaların Türk Kültürü'ne olan yakın ilgisini Japonya'ya gelince daha iyi anladım. Türk Kültür Merkezi Tokyo'da 1997 yılından beri faaliyet gösteriyor. Kültür Merkezi'nde onlarca Japon, Türkçe öğrenmenin yanı sıra Türk kültürünü, Türk el sanatlarını ve Türk yemeklerini öğrenme imkanı buluyor.

Kültür Merkezi'nde Ebru, Hat, Tezhip-minyatür, saz, kilim, tığ oyası, iğne oyası ve Türk yemekleri kursları veriliyor. Yaklaşık 3 aydır tığ oyası derslerini veriyorum. Geçen ay da Türk yemekleri kursunu vermeye başladım.

Tığ oyasına çok yoğun bir ilgi var. 3 arkadaş ayrı ayrı oluşturulan sınıflarda ders veriyoruz. 2 hafta önce Japonya'nın en çok satan gazetelerinden -Asahi- gazetesinden tığ oyası dersimize çekim yapmak için bir muhabir geldi ve dersimize katıldı. Ders sırasında tığ oyalarıyla ilgili sorular sordu. Ve birkaç gün sonra Türk kültürü ve Tığ oyalarıyla ilgili haber gazetede çıktı.

Oya kursunun yanı sıra ayda bir, Türk kültür merkezinin Türk yemekleri kursunu vermeye başladım. Bu kurslar, özel hazırlanmış mutfaklarda veriliyor. Aşağıdaki fotoğraf son verilen yemek kursundan..

Kültürümüze ait değerleri, dünyanın öbür ucunda başka milletten insanlarla paylaşmak tüm yoruculuğuna rağmen çok mutluluk verici...

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Elmalı Turta Template by Ipietoon Cute Blog Design