Terbiyeli Buğday Çorbası


Buğday çorbasını kış aylarında tarifteki şekliyle terbiyeli olarak, yaz aylarında ise soğuk ayran çorbası şeklinde yaparım. Bu çorbayı Japonlar için bu pazar yapacağım yemek kursu etkinliğinde de yapacağım. Yemek kursu için tarifi 6 kişilik ve gramlı şekilde ölçülü hale getirdim.
Malzemeler:
- 1 çay bardagı buğday (80 gr)
- 1 litre su
- 1 tatli kaşığı tuz (5gr)

Terbiye Malzemeleri
- 1 adet yumurta
- 1 tepeleme yemek kaşığı un (15 gr)
- 4 tepeleme yemek kaşığı yogurt (150 gr)
- 1 su bardagı kaynar su (200 ml)

Üzerine Servis İçin;
- 20 gr tereyağı
- 1 tatli kaşığı kuru nane
YAPILIŞI
Buğdaylar yıkanir, suyu süzülür ve tencereye alınırr. Üzerine 1 lt su ve tuzu eklenir. Önce orta ateşte, iyice kaynadıktan sonra kısık ateşte buğdaylar iyice yumuşayıp patlayana kadar, yaklaşık 1 saat kadar kaynatılır.
Terbiyesi icin; yumurta, yogurt ve un çırpma teli ile çırpılır. Üzerine çırpmaya devam ederek 1 su bardağı kaynar su yavas yavaş eklenir. Terbiye iyice karıştırıldıktan sonra tenceredeki buğdayların üzerine yine çorba karıştırılarak eklenir ve bir taşım kaynatılır. Ocaktan alınır.
Servis esnasında çorbaların üzerine eklemek üzere küçük bir tavaya tereyağ alınır, eritilip kızdırılır. Kuru nane eklenir, ocaktan alinir. Kaselere konan çorbaların üzerine paylastırılır..
Not: Buğdayların haşlanması esnasında suyu buharlaşıp çok eksilirse, çorbanın kıvamı biraz koyu olabilir.Çorbaya gerekirse bir miktar daha su ekleyebilirsiniz.
Çorba daha hafif olsun isterseniz tereyağında nane yakmak yerine, çorbanın terbiyesini ekledikten sonra 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru naneyi direk ekleyebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Elmalı Turta Template by Ipietoon Cute Blog Design